Jogging w krainie 44 wysp

 

 

 

Bieg jest jedną z najstarszych form ruchu człowieka. Bieganie dystansu maratońskiego jest natomiast sportem należącym do najmłodszych dyscyplin biegowych. Porównując maraton z innymi dyscyplinami sportu ( tenisem, żeglarstwem, czy pływaniem ) jest on całkiem normalnym sportem praktykowanym jak świat szeroki. Świadczą o tym maratony organizowane w Berlinie, Nowym Jorku, Bostonie z wielotysięcznym udziałem startujących, czy coraz częstsze biegi maratońskie w Polsce – Warszawa, Poznań, Kraków, w których uczestniczy już ponad 1000 zawodników.

Stowarzyszenie Klub Biegacza “ Jogging” w Świnoujściu to grupa przyjaciół, propagująca najtańszą formę spędzania wolnego czasu, gdzie amatorskie uprawianie biegów wkomponowane jest w ich styl życia. Klub powstał w 1994 roku z inicjatywy jego obecnego prezesa Pawła DODKA. W tamtych czasach Paweł był współpracownikiem lokalnej gazety “Latarnik Pomorski”. Jego “działką” w redakcji był sport. Ze sportem związany był od…zawsze. Bowiem wcześniej uprawiał wyczynowo kolarstwo i biegi sprinterskie, a zaczynał od gimnastyki. Wykorzystując nabyte doświadczenia na setkach biegach w kraju i zagranicą postanowił zaszczepić bieganie w krainie 44 wysp. Impreza chwyciła. W pierwszym inauguracyjnym biegu udział m.in. wzięli: wicemistrz świata w biegu na dystansie 3000 m z przeszkodami Bogusław Mamiński, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski na średnich i długich dystansach – Henryk NOGALA, a przedzielił ich właśnie -Paweł DODEK – medalista Mistrzostw Polski Weteranów w biegach długodystansowych.

Obecnie Klub skupia 22 członków, z których najstarszy liczy 75 lat, a najmłodszy 7 lat. Każdego roku, sezon startowy kończy się balem sportowca. Tu też następuje posumowanie osiągnięć klubowiczów w mijającym roku.

Niekwestionowanym liderem Klubu, a zarazem zdobywcą miana “Króla Maratonu” w sezonie 2002, został Grzegorz KILJAN, legitymujący się najlepszym tegorocznym wynikiem w maratonie. Na mistrzostwach Polski w Dębnie osiągnął czas – 2:49,02.

Miano “Super Maratończyków” uzyskali:

Piotr Andrzejewski za najwięcej przebiegniętych w tym roku siedem maratonów z najlepszym wynikiem uzyskanym w XXIV Maratonie Warszawskim - 3:13,14 i poprawę tegorocznych wyników życiowych na wszystkich dystansach oraz Bogdan CYTOWSKI za pokonanie także siedem tegorocznych maratonów i najlepszy wynik - 3:00,45 .

Za “Najlepszy debiut” uhonorowany został Aleksander Borkowski, który w III Maratonie Hansaplast w Poznaniu uzyskał czas 3:14,39.

Kolejne wyróżnienie to nagroda “Za najdłuższy debiut”. Odebrał ją Norbert KULIK, który w swoim pierwszym maratonie na trasie Świnoujście – Wolgast uzyskał czas 4:53,57.

Za najbardziej rozrywkowego maratończyka sezonu 2002, uznany został Andrzej Mrozek.

MMM czyli Miano Maratończyka –Morsa otrzymał Jerzy Chrobak, który od pięciu lat zażywa zimowych kąpieli w lodowatych wodach Bałtyku i reprezentuje Świnoujście i klub na największej międzynarodowej imprezie w Niemczech.

Za pilność w treningach i hart ducha, mimo wielu przeciwności losu uhonorowany został Jacek Jurkiewicz.

Złote pióro, to nagroda dla Pawła Dodka -za propagowanie sportu na łamach prasy i TV.

Nagrodę “Złotą Mysz otrzymał Jarek Kosoń za utworzenie strony internetowej naszego klubu i prowadzenie statystyk biegów.

Realizując zasadnicze cele statutowe – upowszechnianie sportu, popularyzację zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz mieszkańców Świnoujścia - członkowie klubu zorganizowali już ponad 100 biegów na różnych dystansach. Na wszystkich możliwych zawodach dzieci rywalizują na krótkich dystansach. Jest to jednocześnie okazja do sportowej zabawy, a tym samym zaszczepiania sportowego bakcyla od najmłodszych lat.

Zawodnicy klubu uczestniczyli we wszystkich ważniejszych imprezach sportowych organizowanych w woj. zachodniopomorskim oraz kraju, m.in. w biegach maratońskich we Wrocławiu, Dębnie, Lęborku, Gdańsku, Pucku, Warszawie, Toruniu i najbardziej prestiżowym dla świnoujścian - międzynarodowym maratonie Świnoujście - Wolgast.

Nasi maratończycy, Piotr Czerwinski i Remigiusz Joppek z powodzeniem uczestniczyli w jednej z najbardziej prestiżowych imprez w kraju - Ekstremalnym Rajdzie Orła Bielika.

Członkowie Klubu nie tylko “bieganiem żyją”. Integrując swoje środowisko organizują corocznie “Wieczór Sylwestrowy”, “Bal Sportowca” oraz Dzień Dziecka. Kolorytem działalności Klubu jest są także imieninowe, urodzinowe, magisterskie, czy jubileuszowe spotkania biegowe, podczas których aktywny udział biorą całe rodziny miło spędzając wolny czas na łonie natury.

Nic tak nie pobudza wyobraźni jak sukces. Za pośrednictwem lokalnej prasy mieszkańcy Świnoujścia i okolic dowiadują się o sukcesach maratończyków. To sprawia, że szeregi ludzi biegających dla zdrowia z roku na rok wzrastają. Od kilku miesięcy klub posiada własną stronę internetową.

Uniwersalność biegu polega na tym, że można go stosować w każdych warunkach.
A biegać mogą wszyscy, niezależnie od wieku. Nawet człowiek niezwykle zajęty znajdzie na
bieg 15 – 30 minut, aby potruchtać kilka razy w tygodniu. Traktujmy więc zdrowie, jako kapitał pilnie strzeżony i pomnażany z którego później będzie można odcinać kupony. Nie ma chyba nic bardziej satysfakcjonującego, jak dobra forma, kondycja i zdrowie w dojrzałym wieku.

Piotr i Paweł
Świnoujście 2002